Usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego

Laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego laserem z certyfikatem medycznym Laser Q-switch Nd-YAG to najskuteczniejsza metoda w tej dziedzinie, która pozwala na przywrócenie naturalnego wyglądu w przypadku nietrafionej decyzji lub konieczności usunięcia fatalnych efektów źle wykonanych zabiegów. Ostatnio bardzo modny stał się makijaż permanentny brwi, niestety nie wszystkie zabiegi kończą się zgodnie z oczekiwaniami. Skutki przerysowanego, niedokładnego, niesymetrycznego lub źle dobranego makijażu trwałego często są powodem frustracji. Teraz także, niezależnie czy trzeba pozbyć się niechcianego tatuażu/makijażu permanentnego, czy go jedynie rozjaśnić, żeby było można przykryć nowym wzorem, można to zrobić w bardzo prosty i skuteczny sposób.
Laser Q-switch posiada kilka końcówek różniących się długością fali. Końcówka 1064 nm zalecana jest do tatuaży o ciemnym pigmencie (czarnych, szarych, grafitowych, niebieskich) z kolei końcówka o długości fali 532 nm zalecana jest do tatuaży o jasnym pigmencie (czerwony, pomarańczowy, żółty).
Laserowe usuwanie tatuażu/makijażu permanentnego jest bardzo skuteczne przy większości ich typów. Generalnie tatuaż/makijaż permanentny może zostać całkowicie usunięty podczas zabiegów laserowych chyba, że znajduje się w warstwie podstawnej skóry lub w bliźnie. Laserowe usuwanie jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż metody tradycyjne. Laser eliminuje ryzyko infekcji, które jest dość wysokie przy metodach tradycyjnych oraz co jest niezwykle ważne, zmniejsza do minimum możliwość powstania blizn w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

 

c

Opis zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu (pacjentom o niskim progu bólu) na jego powierzchni aplikowany jest krem znieczulający. Dzięki znieczuleniu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Impulsy lasera odczuwalne są jako delikatne „igiełki”. Światło emitowane przez laser używane jest w celu zniszczenia barwnika. Powierzchnia skóry jest przeźroczysta dla emitowanego światła, podczas gdy cała energia jest skupiona i pochłaniana przez barwnik. Pigment ulega rozbiciu na drobne fragmenty, które następnie są pochłaniane przez układ immunologiczny w celu jego wyeliminowania. Miejsce poddane działaniu lasera staje się białe, po ok. 1 h robi się czerwone, powstać może również obrzęk, który samoistnie znika po 2-3 dniach. Obrzęk ten sygnalizuje nam, iż barwnik został trafiony wiązką lasera. Pojawia się stan zapalny, uruchamiając system odpornościowy. Laser Q-switch jest wyjątkowo selektywny. Podczas pracy lasera słychać odgłosy podobne do strzałów, ale tylko jeśli laser trafia w barwnik. Gdyby trafić w skórę obok bez tatuażu, nie będzie ani dźwięku, ani ukłucia, nie powstanie żaden uraz. Możemy więc śmiało mówić, że jest to zabieg bardzo bezpieczny.

P

Wskazania do zabiegu

  • usunięcie niechcianego tatuażu,
  • rozjaśnienie tatuażu pod wykonanie korekty,
  • usunięcie źle wykonanego makijażu permanentnego,
  • złagodzenie intensywności koloru makijażu permanentnego.
q

Przeciwwskazania do zabiegu

  • ciąża i karmienie piersią,
  • świeża opalenizna,
  • cukrzyca,
  • niewydolność nerek,
  • aktywne choroby skóry w miejscu poddawanym zabiegowi,
  • przerwanie ciągłości skóry,
  • choroba nowotworowa, radioterapia lub chemioterapia,
  • zażywanie leków fotouczulających (niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, retinoidy),
  • zażywanie ziół fotouczulających (dziurawiec, nagietek, herbatki wyszczuplające),
  • aktywny trądzik,
  • zabiegu nie wykonuje się podczas i zaraz po antybiotykoterapii,
  • skóra wrażliwa na światło lasera,
  • zaburzenia psycho-neurotyczne, także uzależnienie od alkoholu i narkotyków,
  • zabiegi złuszczające skórę (peelingi) do dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • stany zapalne, infekcje bakteryjne, wirusowe.
R

Zalecenia po zabiegu

Zabrania się eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne (również solarium). Zaleca się zabezpieczać skórę kremami z wysokimi filtrami, ponieważ promieniowanie może powodować przebarwienia. Przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających. Zaleca się również używanie preparatu przyspieszającego gojenie np. Solcoseryl, Cicaplast, Zinalfat. Powinno się unikać przegrzewania skóry poddanej zabiegowi (np. sauna, gorące kąpiele) oraz zbędnego wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi (np. ćwiczeń fizycznych).

}

Częstotliwość zabiegów

W celu usunięcia tatuażu/ makijażu permanentnego należy wykonać serię zabiegów. Ilość zabiegów jest uzależniona od: koloru lub ilości występujących kolorów w tatuażu, wielkości oraz gęstości zawartego w komórkach barwnika, typu barwnika, głębokości osadzenia pigmentu, koloru skóry (im mniej opalona skóra tym bezpieczniejszy oraz efektywniejszy zabieg), lokalizacji, indywidualnej reakcji na laser.
Inaczej reagują tatuaże amatorskie, a inaczej tatuaże wykonane u profesjonalisty. Najczęściej, aby usunąć amatorski tatuaż wystarczy 4-5 zabiegów. Tatuaże wykonane u profesjonalistów charakteryzują się dużą gęstością i silnymi pigmentami – dlatego wymagają 6-8 zabiegów. Zabiegi powinno się wykonywać co 6-8 tygodni.
Makijaż permanentny usuwa się łatwiej, zazwyczaj wystarczy 3-5 zabiegów. Zdarzają się przypadki, że makijaż permanentny został podany zbyt głęboko (tak jak tatuaż), wtedy ilość zabiegów wzrasta. Zabiegi powinno się wykonywać w odstępach co 4-6 tygodni.