Depilacja laserowa
LightSheer™ Desire to innowacyjny, najnowszy produkt z rodziny laserów LightSheer amerykańskiej firmy Lumenis, uznawany za najmocniejszy i najskuteczniejszy na świecie system do trwałego usuwania owłosienia.
Jest to laser medyczny posiadający dwie głowice zabiegowe: 9x9mm oraz 22x35mm. Pierwsza z głowic to LightSheer ET, o wymiarach 9×9 mm z systemem chłodzącym, która służy do skutecznej i precyzyjnej depilacji dowolnych obszarów ciała, jak również miejsc trudno dostępnych. Druga głowica LightSheer HS łączy w sobie bardzo dużą powierzchnię zabiegową 22×35 mm i podciśnienie Vacum. Pozwala to na szybką, bezbolesną i trwałą depilację dużych powierzchni ciała, przy jednoczesnym wyeliminowaniu dyskomfortu pacjenta i radykalnym skróceniu czasu oddziaływania cieplnego wiązki laserowej. Laser posiada certyfikat bezpieczeństwa FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków),wydany przez Amerykańską Akademię Chirurgii Kosmetycznej oraz przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów i Chirurgów Estetycznych.
Parametry pozwalają na depilowanie wszystkich fototypów skóry, w tym także skóry opalonej, oraz na usuwanie włosów blond oraz rudych.
Opis zabiegu
Wiązka lasera przenika do głębi włosa niszcząc jego macierz(część, która odpowiada za wzrost) poprzez barwnik zawarty w mieszku (melaninę). Poprzez system pracy działanie niszczącej wiązki lasera trafia wybiórczo we włos, nie powodując uszkodzeń delikatnej skóry – dzięki temu może być stosowany we wrażliwych miejscach takich jak bikini, wąsik, czy broda. Im włos jest grubszy i ciemniejszy, a więc zawierający dużo barwnika (melaniny), a kontrast pomiędzy jasną skórą, a ciemnym włosem jest wyraźnie zaznaczony – tym zabieg depilacji laserowej jest skuteczniejszy. Osoby o jasnej karnacji, które posiadają mocne, grube i ciemne owłosienie zaliczane są do idealnej grupy pacjentów depilacji laserowej. Ze względu na powierzchowne działanie laser nie wpływa na funkcje całego organizmu dlatego jest bezpieczny.
Wskazania do zabiegu
- chęć trwałego usunięcia owłosienia
- chęć pozbycia się zapalenia okołomieszkowe, podrażnień powstałych podczas użycia maszynek jednorazowych oraz uciążliwych problemów z wrastającymi włosami.
Przeciwwskazania do zabiegu
Czasowe:
- ciąża,
- świeża opalenizna (słoneczna, solarium oraz samoopalacz) w miejscach, które planujemy poddać zabiegowi (zaprzestać 4-5 tygodni przed planowanym zabiegiem),
- leczenie hormonalne,
- stosowanie kosmetyków, ziół, tabletek z wit. C, dziurawcem nagietkiem, herbatek odchudzających (należy odstawić 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem),
- przyjmowanie innych medykamentów zawierających substancje, które uczulają na światło,
- używanie kremu z retinolem (przestać używać 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem),
- leki światło-uczulające, antybiotyki,
- peeling (przestać używać na 1 tydzień przed planowanym zabiegiem),
- opryszczka w miejscach planowanej depilacji laserowej,
- depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (zaprzestać 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem).
Przeciwwskazania wykluczające możliwość przeprowadzenia zabiegu:
- choroby nowotworowe,
- nieuregulowana gospodarka hormonalna,
- padaczka (względna),
- fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry.
- łuszczyca, bielactwo,
- aktywne infekcje skóry,
- skłonność do bliznowców,
- stwierdzona wcześniej podatność na przebarwienia skóry,
- reticularis ( marmurkowa skóra ),
- włosy siwe.
Przygotowanie do zabiegu
- Skóra w miejscach planowanej depilacji powinna być czysta.
- Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj emolienty (kremy nawilżająco-natłuszczające-kojące) kilka dni wcześniej. Jeżeli twój organizm jest odwodniony, należy dzień wcześniej pić dużo wody.
- Bezpośrednio przed zabiegiem należy ogolić „z włosem” skórę w miejscach planowanej depilacji.
- Przed każdym zabiegiem włosów nie można wyrywać (pęseta, woskiem, depilatorem mechanicznym) przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skóry. Można natomiast je golić lub przycinać.
- Przed zabiegiem nie stosować kremów z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne) Vit. C, z kwasami owocowymi, i substancji złuszczających w miejscu depilowanej powierzchni wymaga się 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
- Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
- O wszystkich stosowanych lekach doustnych i miejscowych należy poinformować przed zabiegiem.
- Leki światło-uczulające i niektóre zioła (nagietek, dziurawiec, herbata Figura) muszą być odstawione na 2 tygodnie przed zabiegiem.
- Opryszczka i inne aktywne infekcje na skórze okolicy depilowanej są czasowym przeciwwskazaniem do zabiegu, depilacja jest możliwa 2 tygodnie po całkowitym ich wyleczeniu.
- Całkowitym przeciwwskazaniem, ale czasowym, jest świeża opalenizna zarówno uzyskana po słońcu jak i po solarium, a także brązowe zabarwienie skóry po samoopalaczach, kremach brązujących. Minimalna przerwa po opalaniu naturalnym oraz solarium to 4-6 tygodni.
- Opalenizna uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, zabiegi typu air-brush) stanowi przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
- Zabieg kosmetyczny oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni przed zabiegiem lub 14 dni po zabiegu.
Zalecenia po zabiegu
- Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) skórę należy traktować delikatnie:
- myć żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą,
- nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach),
- stosować zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen, Dermopanthen, Alantan, Solcoseryl, Termcool,
- delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
- preparaty o działaniu złuszczającym (np. peeling) wprowadzić 2 tygodnie od zabiegu,
- należy unikać gorących kąpieli.
- Sporadycznie mogą powstać pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia i odbarwienia, które mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymać się do kilku/kilkunastu tygodni.
- Opalanie się (naturalne lub solarium) jest bezwzględnie przeciwwskazana do 2-4 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczna jest ochrona (kremy z filtrami anty-UVA i UVB o wysokich wskaźnikach ochrony – najlepiej SPF 50 lub więcej).
- Pomiędzy zabiegami nie stosować substancji i leków przeciwwskazanych.
- Do ustąpienia podrażnienia nie korzystać z basenów oraz saun.
- Nie wyrywać włosów przez minimum 6 tygodni (twarz minimum 4 tygodnie) – dopuszczalna depilacja maszynką do golenia.
Częstotliwość zabiegów
Należy wykonywać w odstępach średnio 4-6 tygodni. Ilość zabiegów oraz ich efekt zależy od wielu czynników takich jak: gospodarka hormonalna, fototyp, ilość, kolor, grubość włosów oraz indywidualnych predyspozycji.
Przy pierwszym zabiegu laserem LightSheer zostaje usunięte około 20%-30% włosów, a po całej serii zabiegów ponad 90%. Pozostałe włosy są zdecydowanie jaśniejsze, delikatniejsze i prawie niewidoczne i z reguły nie przeszkadzają pacjentom. Ze względu na przeprowadzane wcześniej zabiegi depilacji woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą itp. lub w przypadku przyczyny hormonalnej nadmiernego owłosienia może zaistnieć konieczność przeprowadzenia większej ilości zabiegów depilacji dla uzyskania jeszcze lepszych wyników, a następnie powtarzania ich np. raz do roku.