Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to preparaty do iniekcji, które mają za zadanie odbudować strukturę starzejącej się skóry. Ich celem jest odnowa i biorestrukturyzacja, co odbywa się poprzez silną stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry. To powoduje, że dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych skórze zostaje przywrócona dawna elastyczność, gładkość i blask. Zmarszczki i przebarwienia przestają być widoczne, a twarz odzyskuje młody i promienny wygląd. 

Na rynku istnieje wiele rodzajów i producentów stymulatorów tkankowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim wskazaniami, trwałością, uzyskanymi efektami, mechanizmem działania i składem. Są wytwarzane na bazie takich substancji, jak m.in.: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy, aminokwasy i polinukleotydy. Rodzaj zastosowanego preparatu uzależniony jest od jakości skóry Pacjenta, jego potrzeb i oczekiwań. Zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych można wykonać zarówno u osób młodych, które pragną zatrzymać upływ czasu, jak i u pacjentów dojrzałych z już widocznymi oznakami starzenia na skórze.

Stymulatory tkankowe a wypełniacze – różnice

Wypełniacze pozwalają na uzyskaniu niemal natychmiastowego wypełnienia bruzd i zmarszczek, dzięki czemu efekt widoczny jest od razu. Niestety, skutkuje to również krótszym czasem ich działania, przez co osiągnięte rezultaty znikają szybciej i prędzej trzeba wykonać kolejny zabieg czy serię zabiegową. W przypadku stymulatorów tkankowych sytuacja jest odwrotna- na efekty trzeba poczekać dłużej, za to są długofalowe. Dzieje się tak dlatego, że stymulatory pobudzają komórki do odnowy i zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei wpływa na wygląd i stan skóry. Jest to proces w pełni fizjologiczny, lecz wymagający więcej czasu na osiągnięcie zadowalających i widocznych rezultatów. Dzięki zastosowaniu stymulatorów efekt jest bardziej naturalny, rysy nie ulegają zmianie, a twarz nie wygląda na „przerysowaną”.

Stymulatory tkankowe – rodzaje

Jak wspomniano wcześniej, rodzajów i producentów stymulatorów tkankowych jest wiele i co roku ich przybywa. Poniżej opisano pięć preparatów, które cieszą się największą popularnością i w klinice Vitalea są stosowane najczęściej:

Stymulatory tkankowe PROFHILO

Produkt został nagrodzony złotą statuetką w kategorii najlepszy zabieg wzmacniający skórę. Jest to preparat zwierający tzw. „molekułę młodości”, czyli hybrydowe połączenie cząsteczek kwasu hialuronowego. Działa silnie biostymulująco na skórę i tkankę podskórną, dzięki czemu przyspiesza procesy regeneracyjne i naprawcze w niej zachodzące. Preparat PROFHILO zawiera aż 64 mg HA i jest to najwyższa dawka kwasu hialuronowego dostępna na rynku, dlatego też jest jednym z liderów wśród preparatów stosowanych do zabiegów odmładzających.
Zabieg z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych PROFHILO pozwala na zatrzymanie procesów starzenia oraz przywrócenie cerze blasku i młodzieńczego wyglądu. Zapobiega wiotkości skóry, ma działanie liftingujące, przywraca naturalny kontur twarzy, poprawia napięcie i gęstość skóry, a także  redukuje „chomiki”. Co więcej, procedury z użyciem stymulatorów tkankowych PROFHILO uznawane są całkowicie bezpieczne i obarczone minimalnym ryzykiem wystąpienia powikłań, ponieważ preparat nie zawiera zbędnych substancji chemicznych, co zapobiega wystąpieniu ewentualnych reakcji alergicznych i podrażnień.

Wskazania:

 • wiotkość i utrata elastyczności skóry,
 • „chomiki”,
 • utrata konturu twarzy,
 • zmarszczki na twarzy, szyi i dekolcie,
 • pierwsze oznaki starzenia.

W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie 2 zabiegów, każdy w odstępie miesiąca. Aby na dłużej utrzymać rezultaty, warto 1-2 razy do roku wykonać zabieg przypominający.

Stymulatory tkankowe SUNEKOS

Preparaty z serii SUNEKOS stworzone są na bazie kwasu hialuronowego i aminokwasów, takich jak walina, lizyna, glicyna, hydroksylizyna, prolina i hydroksyprolina. Taki skład ma na celu pobudzenie regeneracji macierzy pozakomórkowej i intensywną stymulację fibroblastów do tworzenia nowych włókien elastynowych i kolagenu, czyli najważniejszych białek tworzących „rusztowanie skóry”.

Efektem serii zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych SUNEKOS jest głębokie nawilżenie i regeneracja skóry, wygładzenie widocznych zmarszczek, poprawa gładkości i jędrności oraz delikatna wolumetria twarzy. Cera odzyskuje promienny i młodzieńczy wygląd, blizny znikają, a cienie pod oczami stają się mniej widoczne. Skuteczność stymulatorów tkankowych SUNEKOS została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Do zabiegów wykorzystuje się dwie wersje produktu:
– SUNEKOS 200- przeznaczony dla Pacjentów młodszych, z mniej widocznymi oznakami starzenia; wskazany do nawilżenia i rewitalizacji skóry, a także do redukcji cieni pod oczami;
– SUNEKOS 1200- stworzony z myślą o osobach starszych, u których oznaki starzenia są już wyraźnie zaznaczone; daje dodatkowy efekt wolumetrii.  
Preparat SUNEKOS może być z powodzeniem stosowany na różne obszary ciała, w tym: twarz, szyję, dekolt, dłonie, w okolicy oczu i powiek, a także na ramiona, wewnętrzną stronę ud i pod kolanami.  

Wskazania:

 • Zmarszczki na twarzy (w tym w okolicy oczu), na szyi i dekolcie,
 • Cienie pod oczami,
 • Utrata konturu twarzy,
 • Szara i pozbawiona blasku cera,
 • Utrata jędrności skóry,
 • Skóra sucha i odwodniona,
 • Blizny,
 • Rozstępy.

W celu uzyskania najlepszych efektów zalecana jest seria 3-4 zabiegów, a każdy zabieg powinien być wykonywany przynajmniej raz na 10 dni. Serię powinno się powtarzać 1-2 razy do roku.

Stymulatory tkankowe NUCLEOFILL

Stymulator tkankowy NUCLEOFILL to preparat oparty na naturalnych polinukleotydach. Posiadają one silne właściwości biostymulacyjne oraz nawilżające, a także chronią skórę przed działaniem wolnych rodników. Zastosowanie stymulatora tkankowego NUCLEOFILL pobudza procesy samoodnowy i regeneracji zachodzące w skórze, co przywraca jej blask i młody wygląd. Jego działanie opisuje się jako „lifting na poziomie komórkowym”, ponieważ nasila syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i odzyskuje dawną jędrność. Zabieg z wykorzystaniem NucleoFILL może być stosowany zarówno w profilaktyce starzenia się skóry, jak i przy już widocznych zmianach.

Wskazania:

 • wiotkość i utrata elastyczności skóry,
 • suchość i odwodnienie skóry,
 • rozstępy,
 • blizny,
 • ziemisty, szary koloryt cery,
 • skóra pozbawiona blasku,
 • narażenie na działanie wolnych rodników,
 • objawy fotostarzenia skóry,
 • profilaktyka starzenia się skóry.

Zaleca się wykonanie serii 4 zabiegów w odstępach 2-4 tygodni. W celu utrzymania efektów na dłużej poleca się wykonanie 1 zabiegu przypominającego raz na 4-6 miesięcy.

Stymulatory tkankowe EJAL 40

Jest to preparat zawierający nieusieciowany kwas hialuronowy nowej generacji. Stymulator tkankowy EJAL 40 stosowany jest w celu zagęszczenia skóry, poprawy jej napięcia i elastyczności, dzięki czemu przywraca naturalny kontur twarzy. Ponadto EJAL 40 daje efekt odmłodzenia, odżywienia, nawilżenia i rozświetlenia cery, a zastosowany profilaktycznie opóźnia pojawienie się pierwszych oznak starzenia.

Zabieg stymulator tkankowy EJAL 40 polega na wykonaniu iniekcji zaledwie w czterech określonych punktach na twarzy, co ogranicza dyskomfort Pacjenta związany z wkłuciami, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu, takich jak ból, obrzęk, zaczerwienienie czy siniaki. Ponadto produkt nie zawiera sztucznych dodatków chemicznych, dlatego jest wysoce bezpieczny i obarczony nikłym ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak np. reakcja alergiczna.

Wskazania:

 • zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie,
 • skóra odwodniona i przesuszona,
 • utrata naturalnego konturu twarzy,
 • wiotkość skóry,
 • rozstępy,
 • przebarwienia,
 • dyskomfort i lęk przed częstymi wkłuciami.

Aby osiągnąć jak najbardziej zadowalające rezultaty, zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów z częstotliwością raz na miesiąc. W celu utrzymania efektów warto stosować zabieg przypominający raz na 3-4 miesiące.

Stymulatory tkankowe INNEA

Stymulator tkankowy INNEA to preparat na bazie czystego kwasu hialuronowego. INNEA zawiera także trehalozę, czyli naturalny dwucukier mający zdolność m.in. do wiązania cząsteczek wody, co sprawia, że produkt działa silnie nawilżająco. Trehaloza posiada również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni komórki skóry przed przedwczesnym starzeniem spowodowanym czynnikami zewnętrznymi.

Zastosowanie stymulatora tkankowego INNEA pozwala na uzyskanie fantastycznego efektu intensywnego nawilżenia i rewitalizacji skóry. Cera staje się bardziej jędrna, elastyczna i wygładzona, a przebarwienia i drobne zmarszczki całkowicie znikają.

Wskazania:

 • suchość i szorstkość skóry,
 • utrata naturalnego kolorytu i blasku,
 • płytkie zmarszczki,
 • blizny potrądzikowe,
 • przebarwienia.  

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów z częstotliwością raz na tydzień. W celu utrzymania efektów warto wykonać 1 zabieg przypominający raz na miesiąc.

 

c

Opis zabiegu

Specjalne techniki zabiegu wymaga wstrzyknięcia niewielkich ilości preparatu w specjalnie wyselekcjonowanych anatomicznych punktach po obu stronach twarzy.  

Zabieg nie wymaga znieczulenia. Precyzyjne są  wyznaczane  punkty na twarzy pacjenta i wolno wstrzykiwany preparat, co sprawia, że wstrzyknięcia są prawie bezbolesne. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo powstania zasinienia i obrzęku w miejscach wkłuć igły.

 

P

Zalecenia przed zabiegiem

 • Nie zaleca się spożywania alkoholu 24 godziny przed zabiegiem,
 • Na kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i leków z grupy NLPZ,
 • W dniu zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu i gorących kąpieli,
 • Na tydzień przed zabiegiem nie należy korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium,
 • W dniu zaplanowanego zabiegu nie zaleca się uprawiania intensywnej aktywności fizycznej,
 • Jeśli Pacjent jest zakażony wirusem opryszczki, zaleca się stosowanie Heviranu na 4 dni przed zabiegiem i 4 dni po nim.
q

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Skłonność do tworzenia blizn przerostowych,
 • Stany zapalne skóry- wirusowe, bakteryjne lub grzybicze,
 • Aktywna opryszczka,
 • Choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia,
 • Zakażenie wirusem HIV, WZW,
 • Zmiany skórne w miejscu poddanemu zabiegowi,
 • Immunoterapia,
 • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • Inne zabiegi estetyczne lub kosmetyczne: botoks (14 dni), laser frakcyjny (3-4 tyg.), mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, fotoodmładzanie, IPL (7-14 dni), zabiegi stomatologiczne (min. 14 dni),
 • Wiek poniżej 18 lat,
 • Alergia na którykolwiek ze składników preparatu, w tym kwas hialuronowy.
 
q

Zalecenia po zabiegu

 • Nie należy nakładać makijażu minimum 12 godzin po zabiegu,
 • Przez co najmniej 7 dni nie zaleca się korzystania z sauny, solarium, kąpieli słonecznych i innych rozgrzewających zabiegów,
 • Nie zaleca się korzystania z basenów przez co najmniej 7 dni po zabiegu,
 • Przez minimum 24 godziny po zabiegu nie należy spożywać alkoholu,
 • Zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF na obszar poddany zabiegowi,
 • Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywać co najmniej 2 litry wody dziennie w trakcie trwania serii zabiegowej,
 • Przez kilka dni po zabiegu nie powinno się masować miejsc poddanych zabiegowi ani nie używać silnych i podrażniających kosmetyków,
 • Do pielęgnacji skóry przez co najmniej 14 dni należy używać łagodzących, nawilżających kosmetyków (najlepiej poleconych przez lekarza wykonującego zabieg),
 • Przez minimum 14 dni nie zaleca się wykonywania innych zabiegów kosmetycznych, takich jak m.in. peelingi chemiczne, kwasy, laseroterapia, mikrodermabrazja itp.
}

Częstotliwość zabiegów

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów, każdy w odstępie 4-6 tygodni.