Oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualne daje bardzo widoczne efekty, skóra staje się oczyszczona i rozświetlona, zyskuje zdrowy wygląd bez stanów zapalnych. Twarz po zabiegu ma też poprawiony koloryt. Poza tym skóra dobrze oczyszczona lepiej przyswaja substancje aktywne z preparatów kosmetycznych. Z tego powodu warto różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne poprzedzać interwencjami typu oczyszczanie manualne. Gdy planuje się oczyszczanie manualne, trzeba też pamiętać, by nie wykonywać go bezpośrednio przed ważnymi uroczystościami/wydarzeniami – zanim skóra wróci do normy po zabiegu, musi minąć kilka dni.

c

Opis zabiegu

Oczyszczaniu manualnemu poddawane są twarz, dekolt, plecy i ramiona. Jego celem jest usuniecie pryszczy i zaskórników po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu skóry. Kosmetolog kolejno wykonują następujące czynności: usunięcie makijażu i zanieczyszczeń, tonizowanie, peeling, nałożenie maseczki rozpulchniającej skórę, rozgrzanie skóry ciepłą parą za pomocą wapozonu, wyciskanie zaskórników i wyprysków, dezynfekowanie, nałożenie maski łagodzącej, aplikacja kremu.

P

Wskazania do zabiegu

Oczyszczanie manualne przeprowadza się w celu usunięcia złogów łoju i zrogowaciałego naskórka, które w postaci zaskórników zamykają ujścia gruczołów łojowych. Wskazaniem do zabiegu są także krostki i grudki. Oczyszczanie manualne poleca się osobom ze skórą trądzikową, łojotokową, tłustą i mocno zanieczyszczoną. Jest to zabieg przeprowadzany u osób w rożnym wieku.

q

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie dla każdego odpowiednim zabiegiem jest oczyszczenie manualne. Przeciwwskazania do jego wykonania to między innymi: duża ilość stanów zapalnych, opryszczka, stany alergiczne, tendencja do powstawania blizn, trądzik różowaty, skóra naczyniowa.

Absolutnie nie wolno wykonywać oczyszczania manualnego w domu. Niezbędne bowiem są fazy przygotowujące skórę do zabiegu, a także dezynfekcja i pielęgnacja skóry po jego zakończeniu. Stąd wszystkie etapy zabiegu mogą zostać prawidłowo przeprowadzone tylko w gabinecie kosmetycznym.

R

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu ani korzystać z solarium i sauny. Konieczne jest używanie kosmetyków łagodzących i unikanie specyfików na bazie alkoholu. Aby przedłużyć efekt oczyszczonej cery, warto stosować peeling i maseczki oczyszczające.

}

Częstotliwość zabiegów

Oczyszczanie manualne powinno być powtarzane regularnie co kilka tygodni. Osobom ze skórą trądzikową zaleca się cykl comiesięczny. Generalnie częstotliwość wykonywania tego zabiegu dostosowywana jest każdorazowo do indywidualnych potrzeb pacjenta.